Marţi, 30 iunie 2026, de la orele 17,00, avem Întâlnire cu lectura. Clubul de carte coordonat de Raluca Lucia Cîmpean va discuta despre „Memoriile unei gheişe” de Arthur Golden. Pornind de la povestea adevărată a unei gheişe, cartea conturează viaţa lui Chiyo/Sayuri, copila devenită o tânără stăpână pe arta seducţiei, care trece prin multe provocări.
Dincolo de intrigi şi relaţii complicate, ceea ce impresionează sunt descrierile, remarcabile în cazul chimonourilor, peisajelor, relaţiilor. Pasionat de istoria şi arta Japoniei, specializat în culturile Extremului Orient, autorul a cercetat şi s-a documentat mult timp pentru a scrie cartea. Volumul reuşeşte să dezvăluie lumea gheişelor din cartierul Gion din Kyoto şi să traducă, din perspectiva lui Golden desigur, cultura şi limbajul specifice nipone. Scriitorul a izbutit să fie interpretul unei lumi cu propriul ei univers.
Cartea a fost ecranizată şi ambele, film şi carte, merită să fie citită/urmărit şi savurate pentru că sigur vă vor rezerva plăcerea descoperii lor.
Vă aşteptăm la Întâlnire cu lectura!